změnit jazyk CZ změnit jazyk SK
Počet položek: 0 0 Kč

Typy podsvícení LCD

Všechny moderní notebooky používají LCD displeje:
LCD displeje vyžadují podsvícení pro jejich provoz, existují dva typy podsvícení CCFL a LED technologie
CCFL - Cold Cathode Fluorescent Light (Zářivka se studenou katodou), je starší metoda podsvícení, která využívá světla zářivky a měniče (inverteru) který lampu napájí.

LED - je novější podsvícení systém, který nepoužívá inverter, a místo zářivky používá pás LED diod.

DŮLEŽITÉ! CCFL a LED obrazovky nejsou vzájemně zaměnitelné!
LCD výrobci přišli s redukcemi, aby bylo možné instalovat CCFL displeje do notebooku vybaveným pro LED obrazovky, a naopak.

Náhradní displej musí mít přesně stejný typ podsvícení jako původní LCD. V současné době existují 2 hlavní typy podsvícení pro obrazovky notebooku LCD:
1. CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp)


a) 1-CCFL - obsahuje 1 lampu (poznáte podle jednoho páru kabelů pro zapojení do měniče)


 

b) 2-CCFL - obsahuje 2 lampy (poznáte podle dvou párů kabelů pro zapojení do měniče)V CCFL podsvícení obrazovky vždy nutné vysoké napětí měniče pro napájení zářivky uvnitř obrazovky. V LED obrazovkách jsou používány světelné diody. Laicky řečeno LCD bez přídavných kabelů je LED LCD.

2. LED (Light Emitting Diode)

 

LED je nový typ podsvícení, která umožňuje LCD spotřebovat méně energie (což se rovná delší životnosti baterie), neohřívá se tolik jako CCFL displeje, a je tenčí a lehčí. V LED obrazovek je podsvícení napájen jedním ze tří způsobů: prostřednictvím připojení videa, přes plochý kabel nebo přes připojený měnič. Také si všimněte, že v LED displejích pro různá rozlišení videa může být zcela odlišný konektor.